
Gostujuće predavanje prof. dr. sc. Danice Goleš na Građevinskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu
Gostujuće predavanje prof. dr. sc. Danice Goleš na Građevinskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu
U četvrtak, 11. juna 2026. godine, na Univerziteta u Sarajevu – Građevinski fakultet (UNSA-GF) održano je gostujuće predavanje prof. dr. sc. Danice Goleš, dipl. inž. građ., šefice Katedre za konstrukcije i materijale na Građevinskom fakultetu u Subotici.
Tokom svog boravka na UNSA-GF, profesorica Goleš održala je predavanja namijenjena akademskom osoblju i studentima, koja su izazvala veliki interes i bila izuzetno dobro prihvaćena od strane prisutnih. Predavanja su obuhvatila stručno utemeljen pregled urušavanja nadstrešnice na Željezničkoj stanici u Novom Sadu 2024. godine, zasnovan na analizi dostupne dokumentacije i javno objavljenog forenzičkog izvještaja.
Poseban akcenat stavljen je na osnovne principe forenzičkog inženjerstva, identifikaciju uzroka i posljedica konstruktivnih nedostataka i otkaza konstrukcija, kao i na značaj primjene tehničkih propisa i zakonske regulative u procesima projektovanja, izvođenja i korištenja građevinskih objekata. Kroz analizu ovog slučaja istaknuta je važnost odgovornog i stručnog pristupa u svim fazama realizacije građevinskih projekata s ciljem unapređenja sigurnosti izgrađenog okruženja.
Boravak profesorice dr. sc. Danice Goleš, dipl. inž. građ. realizovan je u okviru CEEPUS programa M-HR-1302-2526-209766 i mreže HR-1302-08-2425 „Research and Education of Environmental Risks“. Tom prilikom vođene su stručne diskusije o aktuelnim izazovima u oblasti građevinarstva, razmijenjena iskustva iz nastavnog i istraživačkog rada te razmatrane mogućnosti buduće akademske i naučno-istraživačke saradnje između partnerskih institucija.
Univerziteta u Sarajevu-Građevinski fakultet zahvaljuje profesorici dr. sc. Danice Goleš, dipl. inž. građ. na izdvojenom vremenu, podijeljenom znanju i vrijednim iskustvima, te se raduje nastavku uspješne saradnje kroz zajedničke aktivnosti u oblasti obrazovanja i istraživanja.





