Nastavno osoblje Odsjeka za saobraćajnice
Odsjek za saobraćajnice je smješten u namjenski napravljenoj zgradi u ulici Stjepana Tomića 1 iznad središnje fakultetske zgrade.
Mobilnost ljudi je ključna za razvoj savremenog društva. Razvoj infrastrukture i savremenih prometnih sredstava su znatno skratili vrijeme putovanja između dva grada, dvije države ili čak dva kontinenta. Jedan od prvih zadataka velikih imperija, još od Rimskog carstva je bila izgradnja putnih komunikacija koje su morale premostiti mnoge prepreke. Opći napredak tehnologije, posebno u zadnjih 150 godina je revolucionarno promijenio, kako sve vrste prevoznih sredstava, tako i putnu, željezničku, plovidbenu i zračnu infrastrukturu.
Osnovni dio edukacije na Odsjeku za saobraćajnice Građevinskog fakulteta u Sarajevu je vezan za cestovne i željezničke komunikacije, jer je to najveći dio prometne infrastrukture u Bosni i Hercegovini. Upravo je osnivanje Instituta za saobraćajnice, tada pod nazivom Zavod za saobraćaj, vezano za snažan zamah masovne izgradnje savremenih cesta i željezničkih pruga 60-ih godina prošlog stoljeća u našoj zemlji. Na Institutu za saobraćajnice se obavlja eksperimentalni rad za potrebe nastave i naučnih istraživanja, kao i stručni projekti u saradnji sa građevinskom privredom.
U prvom, zajedničkom ciklusu studija studenti stječu osnovna znanja o prostornom planiranju, cestama i željeznicama, kao i pratećim građevinama, neophodnim za prometnu infrastrukturu. U nastavku, na drugom ciklusu studija se značajno produbljuju znanja o putnim i željezničkim komunikacijama, ali i o željezničkim stanicama, parkiralištima, aerodromima, lukama, cjevovodima. Posebno poglavlje su tuneli, koji su sve duži i opremljeni najmodernijom klimatskom, telekomunikacionom i protupožarnom opremom. Zanimljive teme su vezane za sve složeniji i zahtjevniji gradski saobraćaj ili recimo rješavanja putnih čvorišta na prometnim komunikacijama u više razina i kojima saobraćaju različita transportna sredstva. Izgradnja prometne infrastrukture podrazumjeva velika investiciona ulaganja, koja zahtjevaju i stručna i financijska objašnjenja, čime se bave predmeti saobraćajne ekonomije i sistema.
Danas, na Odsjeku za saobraćajnice studenti se kroz teorijsku i praktičnu nastavu obučavaju za rad u svim oblastima planiranja, projektovanja i građenja saobraćajnica uz primjenu najmodernijih softverskih alata (Autodesk Civil 3D, InfraWorks 360, PTV Visum, PTV Vissim, Sidra, Plaxis 2D i dr.).
Prema trenutnoj organizacijskoj šemi Katedra za tehnologiju i organizaciju građenja djeluje u okviru Odsjeka za saobraćajnice, mada su sadržaji koji se izučavaju o okviru ove katedre vezani za sva područja graditeljstva. Kroz nastavni i naučno-istraživački rad osposobljavaju se i promoviraju naučno i stručno profilisani kadrovi koji će na tržištu rada biti spremni preuzeti zadaću rješavanja problema planiranja i organizacije građenja, izbora optimalne tehnologije izvođenja radova, kao i upravljanja projektima.
U prvom ciklusu studija se izučavaju već tradicionalni predmeti tehnologija i organizacija građenja, ali i novo uvedeni ekonomija i građevinska regulativa. U drugom ciklusu studija se obrađuju naprednije teme i studenti upoznaju sa savremenim upravljanjem građevinskim projektima. U nastavu se uvode moderna
nastavna sredstva i informacione tehnologije, a velika pažnja se posvećuje što češćem kontaktu studenata sa gradilištima i neposrednim radnim procesima građenja. Reformiranjem studija uveden je poseban obavezni predmet stručna praksa koji se odvija na samim gradilištima. U toku studija studenti se upoznaju sa specijaliziranim softwerskim alatima za planiranje i upravljanje projektima. Ideja je ponovo etablirati posebnu Katedru za organizaciju i tehnologiju građenja koja će stasavanjem neophodnih nastavnih i stručnih kadrova prerasti u još jedan odsjek Građevinskog fakulteta u Sarajevu, te u konačnici formirati studijsko usmjerenje na II ciklusu studija iz ove oblasti.