Katedra za geotehniku i geološko inženjerstvo je smještena u namjenski napravljenoj zgradi u ulici Stjepana Tomića 3 iznad središnje fakultetske zgrade.
Sve građevine su neraskidivo povezane sa tlom, stručno rečeno temeljnim tlom, gdje počinje izgradnja svakog građevinskog objekta, bez obzira da li se radi o zgradi, mostu, brani, cesti, željezničkoj pruzi, tunelu … . U tlu se nalaze njihovi temelji, pričvršćenje, sidrenje, donji stroj. Stoga su vrlo važni saznanja o tlu, njegova inženjersko-geološka svojstva, interakcija tla i konstrukcije, konstruktivni sistemi temelja i općenito podzemnih građevina. Ova katedra spaja dvije naučne oblasti: inženjersku geologiju koja je u svojim osnovama prirodna nauka i geotehniku koja se bavi konstrukcijama širokog spektra koje su u kontaktu sa tlom. Planirano je da katedra preraste u istoimeni Odsjek, a već je na II ciklusu studija pokrenuto novo studijako usmjerenje koje vodi do titule magistra građevinarstva – diplomiranog inženjera građevinarstva smjer geotehnika.
Edukacija iz oblasti geotehnike i inženjerske geologije je tako koncipirana da se te dvije oblasti međusobno isprepliću. U prvom ciklusu studija veoma rano studenti se upoznaju sa osnovama inženjerske geologije, a zatim i sa mehanikom tla i stijene, osnovama temeljenja građevina i drugim geotehničkim konstrukcijama. U nastvaku studija, u drugom ciklusu se izučavaju napredne teme iz prethodnih predmeta, hidrogeologija, podzemne i tunelske građevine.
Inženjerska geologija zauzima posebno mjesto u okviru aplikativnih geoloških disciplina. Proučava stijene, odnosno tlo kao radne sredine za temeljenje i izgradnju građevina, njihova fizička, mehanička i tehnološka svojstva te inženjerskogeološke karakteristike. Zanimljiva poglavlja su o geodinamičkim procesima i pojavama kao što su: sipari, odroni, klizišta, posebno uzroci postanka, klasifikacije i hazard klizišta. Izrađuju se inženjerskogeološke karte i profili, te na osnovu detaljnih in-situ i laboratoriskih ispitivanja utvrđuju inženjerskogeološke karakteristike terena za buduću izgradnju. Mada postoji interakcija između dvije naučne oblasti inženjerska geologija figurativno rečeno priprema teren za geotehniku koja u određenom temeljnom tlu treba osigurati stabilnost, sigurnost i trajnost građevina koje se tu grade.
Zbog sve manjeg prostora u velikim gradovima, sve više se gradi pod zemljom, gdje se izvode ceste, podzemne željeznice, skladišta, garaže, robne kuće, sportski i energetski objekti. Izvođenje konstrukcija podzemnih građevina, posebno u urbanim sredinama, predstavlja zahtjevan inženjerski zadatak u smislu osiguranja okolnih postojećih građevina. Posebna poglavlja u geotehnici su posvećena takozvanim geotehničkim melioracijama koje se odnose na poboljšanja tla u kojem se gradi. To se naročito odnosi na injekcione radove, kojima se smanjuje vodopropusnost i vrši ojačanje podloga, zatim, na sidrenje i drenažne radove. Tematika iz oblasti geotehnike, koja se proučava na Građevinskom fakultetu, može se podijeliti na slijedeće podoblasti: geotehnička istraživanja mehanike tla i stijena, raznovrsne podzemne građevine, općenite zemljane radove, te kontrolna ispitivanja i monitoring. Zadnja podoblast je u geotehnici posebno značajna jer su ulazni parametri o svojstvima materijala tla i stijene znatno nepouzdaniji u odnosu na ostale građevinske materijale