Odsjek za hidrotehniku i okolišno inženjerstvo je smješten u središnjoj fakultetskoj zgradi u ulici Patriotske lige 30.
Stvaranje održivog i ugodnog životnog okruženja jedan je od najvećih izazova s kojim se čovječanstvo suočava danas. Voda je jedan od ključnih resursa kada govorimo o našem životnom okruženju. Šta poduzimamo da osiguramo vodu za piće? Prijete li nam poplave? Šta ako nam nestanu plaže, a rijeke i obalna mora postanu toliko zagađena da izgube svu svoju vrijednost za prirodu i čovječanstvo? Kako osigurati potrebne količine hrane bez sistema za navodnjavanje? Kvalitetni odgovori na ta pitanja se traže u okviru naučne oblasti hidrotehnike i okolišnog inženjerstva.
Hidrotehnika, najšire rečeno, obuhvata sve ono što se proučava, projektuje, gradi i koristi radi zaštite voda i zaštite od voda. Građevinski inženjeri – usmjerenja hidrotehnika i okolišno inženjerstvo analiziraju i rješavaju probleme u prirodi kroz modeliranje prirodnih sistema, razvoj najsavremenijih infrastrukturnih rješenja i njihovu implementaciju u praksi. Stoga se već decenijama na Odsjeku za hidrotehniku i okolišno inženjerstvo na Građevinskom fakultetu u Sarajevu obrazuju kadrovi u ovom domenu.
Pojedini predmeti, teoretske osnove iz hidrotehnike se izučavaju na I ciklusu studija, gdje se stječu znanja i iz drugih oblasti graditeljstva, dok se inženjeri građevinarstva na II ciklusu studija – master studiju, opredjeljuju za smjer hidrotehnike i okolišnog inženjerstva. Osnovni zadatak i cilj II ciklusa studija – usmjerenje hidrotehnika i okolišno inženjerstvo je da inženjeri građevine budu osposobljeni da sagledaju šta je problem i pod kojim uvjetima je moguće pronaći adekvatno rješenje te pristupiti izvođenju hidrotehničkih građevina, uz analizu ulaganja i rezultata koji se očekuju. U tu svrhu potrebna su, prije svega, znanja vezana za vodu, jer se mora proučiti prirodno stanje voda, potrebe za vodom i mogućnosti iskorištenja voda. Neophodno je znanje da bi se planirale građevine koje će se graditi, a koje se moraju prilagoditi zakonima kretanja vode, jer zahvataju i sprovode vodu ili se njoj suprotstavljaju. Pored toga, razvojem procesa obrazovanja i curriculuma master studija na hidrotehnici uvedeno je područje okolišnog inženjerstva. Izučavanje oblasti okolišnog inženjerstva je veoma široko i pokriva iskorištenje i zaštitu voda, zaštitu od voda, procese u tlu, obradu čvrstog otpada i pristup cirkularnoj ekonomiji, te utjecaj klimatskih promjene na okolišne probleme.
Studijski predmeti iz oblasti hidrotehnike i okolišnog inženjerstva su grupisani u pet podoblasti: Teorijska i primjenjena hidromehanika, Inženjerska hidrologija i vodoprivreda, Komunalna i procesna hidrotehnika, Hidrotehničke građevine i postrojenja te Okolišno inženjerstvo. Produbljivanje znanja iz raznih znanstvenih oblasti je omogućeno i detaljno pripremljenim curriculumom III ciklusa – doktorskog studija.
Pored navedenih znanja, koja se mogu shvatiti kao hidrotehničko i okolišno obrazovanje u užem smislu riječi, mora se raspolagati i općim obrazovanjem inženjera građevinarstva: o konstrukcijama i materijalima, o geotehnici, organizovanju i izvođenju građevinskih radova i drugom, jer se bez toga ne mogu sagledavati i izvoditi hidrotehničke građevine i provoditi projekti zaštite okoliša. Građevinski inženjer hidrotehničkog usmjerenja usko saradjuju sa stručnjacim iz drugih tehničkih, ali i društvenih oblasti. Raznovrsni projekti vezani za vodosnabdjevanje, hidrauličko modeliranje, gospodarenje otpadom, zaštitu vodotoka ili građenje hidroenergetskih postrojenja realizirani su u saradnji sa privredom i državnim organima upravljanja.