Realizovan projekat “Prezentacija i savremena percepcija geodetske tehničke kulture BiH”
Na Građevinskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu uspješno je realizovan projekat “Prezentacija i savremena percepcija geodetske tehničke kulture BiH”, odobren od strane Ministarstva civilnih poslova Bosne i Hercegovine, u okviru Javnog konkursa za raspodjelu sredstava iz tekućeg granta „Podrška tehničkoj kulturi i inovatorstvu u Bosni i Hercegovini“ za 2024. godinu. Kroz ovaj projekt UNSA-Građevinski fakultet se afirmisao kao institucija koja ne samo da obrazuje buduće inženjere, već i aktivno učestvuje u očuvanju i promociji kulturnog i tehničkog identiteta BiH.
Učinak realizovanog projekta ogleda se u višeslojnom doprinosu očuvanju, prezentaciji i afirmaciji geodetske tehničke baštine Bosne i Hercegovine. Unaprijeđena stalna izložbena postavka, smještena u holu Odsjeka za geodeziju i geoinformatiku Građevinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, predstavlja reprezentativan prostor koji dokumentuje historijski razvoj geodezije na prostoru BiH, od austrougarskog perioda do kraja 20. vijeka. Kroz sistematsko prikupljanje i obradu dodatnog broja eksponata – među kojima su mjerni instrumenti, geodetski pribor, kartografski materijali i drugi pisani dokumenti – značajno je proširen postojeći fond eksponata. Proširena izložbena postavka postala je vrijedan didaktički resurs koji se već koristi u nastavnom procesu na Odsjeku za geodeziju i geoinformatiku i cjelokupnom Građevinskom fakultetu. Studentima je omogućen neposredan uvid u razvoj mjernih tehnologija i instrumenata, što doprinosi boljem razumijevanju savremenih metoda kroz historijski kontekst. Izložbu je tokom trajanja projekta posjetio veliki broj posjetilaca iz zemlje i inostranstva, među kojima su bili profesori, istraživači, inženjeri, studenti i učenici, a koji nisu krili svoje oduševljenje viđenim. Njihove reakcije su pokazale da je ovakva tematska izložba ne samo značajna za stručnu zajednicu, već i važna za širu javnost jer doprinosi razumijevanju historijskog i društvenog značaja geodetske struke. Pozitivne povratne informacije dodatno su osnažile namjeru da se izložba dalje razvija, te da u budućnosti bude dostupna i putem digitalnih formata.
Projekat je dao važan doprinos afirmaciji geodetske tehničke kulture kao specifičnog i do sada nedovoljno prepoznatog dijela kulturne baštine BiH. Postavka je postala ne samo mjesto institucionalnog pamćenja struke, već i prostor za edukaciju, stručno usavršavanje i javnu komunikaciju o značaju geodezije za historijski, prostorni i privredni razvoj Bosne i Hercegovine. Time je ojačana i društvena uloga Građevinskog fakulteta u Sarajevu kao čuvara geodetskog tehničkog naslijeđa i promotora naučno-tehnološkog identiteta zemlje.